Reklama

1 września ruszyły szczepienia ochronne przeciw grypie

W ramach refundacji bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymają osoby w wieku 75+ oraz kobiety w ciąży. Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) m.in.:

  • pacjenci w wieku 18 – 65 lat oraz dzieci w wieku od 2 – 5 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych;
  • pacjenci powyżej 65 lat;
  • dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.

Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę. Warto podkreślić, że w każdej sytuacji przed wykonaniem szczepienia przeciwko grypie potrzebna jest recepta.

W przypadku dzieci decyduje lekarz

Osoby, których refundacja nie obejmuje, pokrywają koszt zakupu preparatu, natomiast za podanie szczepionki przeciw grypie w aptece czy placówce medycznej płaci Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Należy pamiętać, że w aptece może zaszczepić się wyłącznie osoba dorosła. Do dokonania kwalifikacji do szczepienia przeciw grypie w przypadku osób małoletnich, które nie ukończyły 18 lat, uprawniony jest wyłącznie lekarz.

Gdzie można się zaszczepić

Szczepienia przeciw grypie można przyjąć w placówkach medycznych i aptekach, które zgłosiły się do akcji szczepień.

Na stronie podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ nfz-bialystok.pl znajduje się wykaz punktów szczepień ochronnych przeciwko grypie wraz z adresem i telefonem kontaktowym.

Nabór wniosków trwa, liczba podmiotów i aptek, które będą szczepić przeciwko grypie może się zmienić. Wykaz jest uzupełniany na bieżąco o nowe placówki i apteki, które przystąpią do programu szczepień przeciwko grypie.

Więcej na stronę szczepienia.info

źródło: NFZ
oprac.: Barbara Likowska-Matys

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama