Reklama

1 grudnia. Światowy Dzień Walki z AIDS

Dzień Walki z AIDS obchodzony jest od 1988 roku – z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Jest jedną z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tę organizację.

Kampania odbywa się zawsze pod hasłem „Zatrzymać AIDS. Dotrzymać obietnicy.”, ale co roku zmienia się jej szczególne przesłanie, mające na celu zwrócenie uwagi światowej społeczności na różne aspekty epidemii. Hasło na 2021 r. brzmi: „Koniec nierówności. Koniec AIDS. Koniec pandemii” („End inequalities. End AIDS. End pandemics”).

– Trwająca od dwóch lat epidemia COVID19 prowadzi do pogłębienia nierówności sprawiając, że życie wielu osób zakażonych HIV jest trudniejsze. Zwalczanie tych nierówności będzie nie tylko kluczowe dla zakończenia AIDS, ale również przyczyni się do postępów w zakresie praw człowieka w kluczowych populacjach i osób żyjących z HIV. Sprawi, że społeczeństwa będą lepiej przygotowane do pokonania HIV, co przełoży się na ożywienie gospodarcze i stabilność w przyszłości – czytamy na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS.

Na świecie żyje blisko 37,9 mln osób zakażonych wirusem HIV. Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tys. osób żyje z wirusem, ale prawie co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać.

Bezpłatne i anonimowe testy na obecność wirusa HIV oraz porady na terenie województwa podlaskiego:

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny
Białystok, ul. Bema 2, lok. 010
poniedziałki i środy, godz. 15-17:30
tel.: +48 85 74 60 454

Więcej na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS

oprac.: Barbara Likowska-Matys
red.: Aneta Kursa

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama