Reklama

XVIII Dni Kultury Kresowej Białystok

Już 4 marca 2017 rozpoczynają się w Białymstoku XVIII Dni Kultury Kresowej.

4 marca 2017, Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Podleśna 2, godz. 17.00
KONCERT INAUGURACYJNY
Wykonawcy:
Chór Cantus Cordis
Chór polonijny „Cantus Cordis” to zespół z Mińska na Białorusi działający przy Czerwonym Kościele (parafia p.w. Św. Szymona i Św. Heleny). Wykonuje muzykę sakralną, ludową, klasyczną i piosenki rozrywkowe. Chór amatorski został założony w 2004 roku przez Janinę Chwalko, która jest kierownikiem artystycznym i dyrygentem.
Zespół zrzesza przedstawicieli różnych narodowości i zawodów. Wiek śpiewaków – od nastolatka do dziadka. Chór bardzo aktywnie koncertuje, organizuje imprezy polonijne oraz wyjeżdża w trasy do innych krajów: Polska, Niemcy, Czechy, Litwa, Ukraina.

Zespół Korowód
Zespół taneczny „Korowód” powstał w 2005 r. przy Wilejskim Gimnazjum nr 2. Kierownik zespołu Irena Nowik poszerza wiedzę uczniów w dziedzinie sztuki tańca, nasyca ich życie kulturą.
„Korowód” składa się z podgrup wiekowych (młodsza, średnia, starsza), z których każda ma swój repertuar taneczny. Są to tańce różnych stylów i kierunków – od klasycznego do nowoczesnego. Jednak, jako priorytet – ludowo-sceniczne tańce różnych narodów świata.

Nowym kierunkiem w pracy zespołu jest poszerzanie wiedzy o kulturze Polski. Latem 2016 r. „Korowód” występował w województwie opolskim, poszerzając wiedzę o Polsce, kulturze, tradycjach podczas wycieczek, spotkań, wyjazdów. Uczniowie klasy 8 „A’’ od 2015 r. z zainteresowaniem i pasją uczą się polskich ludowych tańców i z niecierpliwością czekają na udział w białostockich Dniach Kultury Kresowej.

Dodatkowe występy zespołów:
5 marca, godz. 9.00 – Kościół pw. Św. Faustyny Kowalskiej, ul. S. Mikołajczyka 7, Białystok
5 marca, godz. 12.00 – Kościół pw. Św. Józefa Rzemieślnika, ul. Szkolna 5, Księżyno

5 marca 2017, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego (przed Teatrem Dramatycznym), od świtu do zmierzchu

WIELKI JARMARK KAZIUKOWY, INNY NIŻ WSZYSTKIE

Pierwszy jarmark w nowym roku, Wielki Kaziuk w Białymstoku
„Kupujcie, kupujcie Kazie i Kaziuki
piernikowe serca – hurtem i na sztuki!!!”

„Czy deszcz czy słota czy pogoda złota,
warto pamiętać, że trud to niewielki,
a Kaziuk koi smutek wszelki.”

Kupującym przygrywać będzie kapela oraz wystąpią Chór Cantus Cordis i zespół Korowód.

8 marca 2017, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Ludowa 19, Wysokie Mazowieckie, godz. 17.30
KONCERT – PROMOCJA KSIĄŻKI „PIEŚŃ MOJEGO ŻYCIA” B. ŁUKASZEWICZA I A. KISIELEWSKIEJ
Dzień Kobiet w bibliotece – koncert i promocja książki „Pieśń mojego życia”, rozmów Anny Kisielewskiej z profesorem Bohdanem Łukaszewiczem, urodzonym pod Wilnem w 1930 roku. Swoje życie dzieli na trzy etapy: sielskie dzieciństwo w majątku rodziców, wywózka na Syberię, gdzie spędził pięć ciężkich lat i po powrocie z zesłania – praca w Polsce. 15 lat w zespole Mazowsze, a od 1963 r. w Białymstoku.

9 marca 2017, Restauracja Venessa, ul. Mickiewicza 44, godz. 17.00
SMAKI KRESÓW – POKAZ KUCHNI KRESOWEJ
Opracowanie koncepcji spotkania, menu i przygotowanie potraw – Andrzej Fiedoruk, Janina Czyżewska, Irena Konon, Rafał Cierniak

11 marca 2017, Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Waryńskiego 24a, godz. 16.00
DRUSKIENNIKI – MOJA MIŁOŚĆ!
W ramach Dni Kultury Kresowej i w związku z ustanowionym przez Sejm Rokiem Józefa Piłsudskiego zapraszamy na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Spotkanie poświęcone będzie leżącym nad Niemnem Druskiennikom, które jako uzdrowisko zasłynęły w pierwszej połowie XIX wieku. Latem ogniskowało się tu życie towarzyskie Litwy, bywali ziemianie, arystokraci, znani twórcy i pisarze – Czeczot, Syrokomla, Moniuszko, Kraszewski, Orzeszkowa, Gloger. Tu dorastał słynny litewski kompozytor i malarz Mikołaj Čiurlionis. W latach dwudziestych XX. wieku sławę Druskiennik ugruntowały pobyty Józefa Piłsudskiego, który nad Niemnem nawiązał przedostatni swój romans. Barwną opowieść o Druskiennikach, mieszkańcach miasteczka i bywalcach uzdrowiska Tomasz Kuba Kozłowski zilustruje oryginalną, szerzej nieznaną ikonografią z epoki.

12 marca 2017, Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. Kilińskiego 7, godz. 13.30
12 marca 2017, Miejski Dom Kultury, ul. Ludowa 19, Wysokie Mazowieckie, godz. 18.00 – Klub Miłośników Historii
PRAŁAT JÓZEF OBREMBSKI – KAPŁAN WEDŁUG SERCA BOŻEGO
Prezentacja filmu pt. „Ksiądz Józef Obrembski – Jak promień słońca”
Film o księdzu prałacie Józefie Obrembskim (1906-2011), który był kapłanem Archidiecezji Wileńskiej, duszpasterzem Polaków na Litwie i filarem Kościoła na Wileńszczyźnie. Swoim życiem dawał przykład głębokiej wiary i patriotyzmu, wychowując wiele pokoleń Polaków-katolików. W latach 1945-89 niósł pomoc wypędzonym księżom i prześladowanym Polakom. Angażował się w działalność charytatywną w Mejszagole i budowanie przyjaznych relacji Polaków z Litwinami. Do końca życia sprawował opiekę nad wiernymi. W 2011 r. odebrał z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP za działalność na rzecz współpracy polsko-litewskiej.
Materiał filmowy zrealizowano w dniach 17-19 marca 2006 roku w Mejszagole i Wilnie, produkcja: Urząd Miejski w Krotoszynie oraz Krotoszyński Ośrodek Kultury, scenariusz: Dariusz Zaremba i Wojciech Szuniewicz, zdjęcia, montaż, reżyseria: Dariusz Zaremba, pomoc merytoryczna i aprowizacyjna: Romana Hyszko

14 marca 2017, Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. Kilińskiego 7, godz. 17.00
SYMPOZJUM POPULARNONAUKOWE – LUDZIE Z KRESÓW
Zaprezentowane zostaną biogramy: Józefa Conrada Korzeniowskiego (prelegent E. Ciesnowski), gen. Nikodema Sulika (prelegent J. Waczyński) i Prezydenta Władysława Raczkiewicza (prelegent M. Gajewski).

16 marca 2017, Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Waryńskiego 24a, godz. 18.00

Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora

17 marca 2017
DZIEŃ IMIENIN MARSZAŁKA
11.00 – uroczysta Msza Święta – kościół farny
11.45 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego
Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Archidiecezji Białostockiej, ul. Kościelna 1a
12.30 – występ dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 27 im. Marszałka J. Piłsudskiego
13.00 – spotkanie z mjr Weroniką Sebastianowicz – prezesem Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi