Reklama

Rada Naukowa Książnicy Podlaskiej

Dnia 6 marca 2017 roku w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego odbędzie się inauguracyjne spotkanie Rady Naukowej, która została powołana przez Panią Dyrektor Jolantę Gadek i wpisuje się w ramy statutowej działalności naszej instytucji.

Rada Naukowa ma charakter doradczy. Powstała w odpowiedzi na istotną potrzebę efektywnego rozwijania przez Książnicę Podlaską – jako największą bibliotekę w północno-wschodniej Polsce, instytucję posiadającą status biblioteki naukowej – szeroko pojmowanej działalności kulturotwórczej. Członkowie Rady mają za zadanie śledzić i analizować najpilniejsze dla naszego regionu potrzeby kulturalne, a także podczas cyklicznych spotkań wskazywać zadania, które trzeba i należy realizować. Ma to pośrednio przyczynić się do stabilnego rozwoju kulturalnego nie tylko Książnicy, ale przede wszystkim całego naszego regionu oraz integrować lokalne środowiska naukowo-artystyczne.

W skład Rady Naukowej wchodzą:

a) Profesor Violetta Weis-Milewska – Wydział Filologiczny, Uniwersytet
w Białymstoku;
b) Profesor Halina Krukowska – Wydział Filologiczny, Uniwersytet w Białymstoku;
c) Profesor Halina Parafianowicz – Wydział Historyczno-Socjologiczny, Uniwersytet w Białymstoku;
d) Profesor Urszula Kowalczuk – Uniwersytet Warszawski;
e) Doktor habilitowana Anna Nosek – Wydział Filologiczny, Uniwersytet
w Białymstoku;
f) Ksiądz doktor Dariusz Wojtecki – Dyrektor Biblioteki Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku;
g) Doktor Marta Białobrzeska – Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód” Uniwersytetu w Białymstoku;
h) Pan Jerzy Binkowski – poeta, regionalny artysta, krytyk literacki i teatralny.
i) W skład Rady Naukowej wchodzi również Jolanta Gadek (Dyrektor Książnicy Podlaskiej) oraz Łukasz Zabielski (Kierownik Działu Naukowego Książnicy Podlaskiej).

Książnica Podlaska powołuje Radę Naukową, inspirując się rozwiązaniami stosowanymi przez inne instytucje o podobnym profilu działalności statutowej
w Polsce. Ciało doradcze pozwala każdej placówce kulturalno-naukowej na wzbogacenie swej oferty kulturalnej poprzez stworzenie przedstawicielom lokalnego środowiska twórców i odbiorców kultury przestrzeni swobodnej wymiany informacji, doświadczeń i pomysłów.

Spotkania Rady Naukowej Książnicy Podlaskiej odbywać się będą cyklicznie dwa razy w roku.

Reklama