Poranna gimnastyka

Reklama

Nowy trend „bycia zdrowym” to nie tylko moda, ale coraz częściej konieczność. We współczesnym świecie, aktywność fizyczna nieustannie spada. O tym, że pogarszający się stan zdrowia polskiego społeczeństwa nie jest czymś wymyślonym, świadczą pojawiające się w prasie artykuły, rozmowy na temat zdrowia w gronie znajomych, a także całkiem poważne oficjalne debaty telewizyjne. Coś w tym musi być, że tak często jest to poruszane. Złe nawyki żywieniowe nakładają się latami, pozwalając naszym ciałom przybierać coraz więcej tłuszczu, a tym samym tracić nabytą w wieku 20-25 lat optymalną wydolność fizyczną. To właśnie wtedy osiągamy szczyt możliwości wydolnościowych. Należałoby później podtrzymywać osiągnięty poziom, ale niestety niewielu może pochwalić się systematycznością w treningu, a do tego uszczuplaniem diety. Systematyczne dbanie o zdrowie to nie tylko wizyty u lekarzy, ale także wdrażania zasad racjonalnej diety i systematycznej aktywności fizycznej.

Szeroko rozumiana aktywność fizyczna znacząco poprawia stan naszego zdrowia:

  • obniża ryzyko wystąpienia chorób krążeniowych
  • obniża ciśnienie tętnicze
  • chroni przed osteoporozą
  • przyśpiesza przemianę materii
  • pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej
  • obniża stężenie „złego” cholesterolu (LDL) we krwi
  • zwiększa stężenie dobrego cholesterolu (HDL) we krwi
  • poprawia samopoczucie
  • chroni przed cukrzycą
  • chroni przed otyłością

Niedostatek ruchu jest czynnikiem pogrążającym nas w stanie niezbyt dobrego zdrowia. Nikt nie wymusi codziennej dawki ruchu, bo to przecież tylko od nas zależy. Nie jest jednak łatwo wychodzić na codzienne spacery czy zapisać się do klubu fitness. Zajmuje to dużo czasu, a jeszcze dochodzą wydatki na obuwie czy karnet do klubu. Aby wysiłek fizyczny przyniósł korzyści dla zdrowia nie musi być intensywny. Ważne aby ćwiczenia były powtarzane odpowiednio często. Przypomnę, że WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca ćwiczenia co najmniej 3 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie przez przynajmniej 30 minut. Najlepiej rozpocząć od mało intensywnych ćwiczeń, a w miarę poprawy kondycji wydłużać czas trwania i zwiększać intensywność. Na początek może to być zachęta do codziennej aktywności poprzez poranną gimnastykę. Taka gimnastyka powinna być możliwie delikatna, aby wprowadzić organizm do wzmożonej aktywności fizycznej i psychicznej na cały dzień.

Odrobina porannego ruchu sprawi, że wzrośnie temperatura naszych mięśni, poprawi się ich elastyczność, krew zacznie szybciej krążyć, a nasze samopoczucie poprawi się. Aktywny poranek zwiększa elastyczność ścięgien i poprawia ukrwienie mięśni, a także dodaje ciału jędrności i sprężystości. Codzienna aktywność szczególnie ważna jest dla osób, które pracują umysłowo, spędzają mnóstwo czasu przed komputerem i długi czas siedzą w niezmienionej pozycji.

Proponowana przeze mnie aktywność nie będzie trudna, zapraszam do wspólnych ćwiczeń. Zalecane ćwiczenia możemy wykonywać codziennie i jeśli to możliwe, włączyć także codzienny szybki marsz lub jogging.

autor: Joanna Zapolska 
Jest doktorem nauk o kulturze fizycznej o specjalności fitness a także trenerem w fitness klubie Maniac Gym, wielokrotną Mistrzynią Polski w gimnastyce sportowej, Wicemistrzynią Świata w fitness i autorką programów telewizyjnych propagujących zdrowy styl życia.

www.zapolska.pl
www.maniacgym.pl

Reklama