Reklama

Nie daj się oszukać! Jak bezpiecznie wziąć pożyczkę pozabankową?

Pozabankowe firmy pożyczkowe nie podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, a ich prowadzenie nie wymaga żadnych dodatkowych uprawnień ani licencji. Z tego powodu rynek pożyczek pozabankowych jest miejscem, w którym może dochodzić do nadużyć. Jak skutecznie bronić się przed nieuczciwymi praktykami, a czasami wręcz oszustwem firm pożyczkowych?

Wprowadzone w ostatnim czasie nowe regulacje (Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym) w postaci nowelizacji ustawy antylichwiarskiej znacznie ukróciły nieuczciwe praktyki niektórych firm pożyczkowych. Jednak branża pożyczek pozabankowych nadal nie jest w jakiś szczególny sposób kontrolowana.

Paradoksalnie to właśnie największe firmy pożyczkowe walczą o wprowadzenie ścisłego nadzoru nad swoją branżą. Ich zdaniem brak kontroli nie tylko prowadzi do nadużyć, ale także niczym czarny pijar niszczy reputację całej branży.

A w czasach kiedy podstawą każdego biznesu jest zaufanie klienta oparte na wysokich standardach usług, profesjonalizmie i pełnym bezpieczeństwie gwarantowanym przez firmę, nikt nie może sobie pozwolić na notoryczne szarganie opinii.

Rejestr Firm Pożyczkowych
Największe pozabankowe firmy pożyczkowe w Polsce postanowiły zorganizować się same i samodzielnie zadbać o transparentność swojej branży. W tym celu powołany został Związek Firm Pożyczkowych, który stworzył Rejestr Firm Pożyczkowych. W rejestrze tym znajdują się firmy oferujące usługi pożyczkowe w pełni bezpieczne i na najwyższym poziomie.

Zanim ktokolwiek zdecyduje się na pożyczkę pozabankową, koniecznie powinien najpierw sprawdzić, czy dana firma figuruje w tym rejestrze. Dzięki temu będzie miał pewność, że firma pożyczkowa działa w pełni legalnie i jest wpisana do KRS.

Bezpieczeństwo danych osobowych
Zarówno w przypadku pożyczki online, jak i tradycyjnej pożyczki gotówkowej, konieczne jest uzyskanie pewności co do poprawnego i w pełni bezpiecznego przetwarzania naszych danych osobowych.
Nie możemy dopuścić, aby tak newralgiczne dane, jak nasz pesel, adres zamieszkania, a także numer konta mogły zostać wykorzystane w niewłaściwy czy nielegalny sposób. Legalnie działające firmy pożyczkowe muszą w tej kwestii stosować się do ustawy O ochronie danych osobowych. A w przypadku pożyczek online muszą być używane bezpieczne protokoły szyfrujące. Jednak zawsze warto sprawdzić, czy dana firma stosuje się do tych wymogów.

Realne koszty pożyczki
Kolejną istotną rzeczą jest dokładne sprawdzenie rzeczywistych kosztów pożyczki. Musimy dowiedzieć się, ile dokładnie wynoszą wszystkie dodatkowe opłaty i prowizje, a także oprocentowanie i ewentualne odsetki karne. Najlepiej jest mieć to na piśmie albo w formie informacji mailowej – w przypadku pożyczki online.
Poważna i uczciwa firma pożyczkowa powinna mieć dokładnie opracowany opis programu jak na przykład ten na SzybkaGotowka.pl i tabelę wszystkich ewentualnych prowizji i opłat.

Co prawda w obecnej chwili maksymalne koszty pożyczki pozabankowej regulowane są ustawowo, jednak nie zwalnia to konsumenta z obowiązku sprawdzenia wszystkich kosztów pożyczki jeszcze przed zaciągnięciem kredytu. Może się okazać, że z pozoru nieduża pożyczka w spłacie będzie przekraczać nasze możliwości finansowe.

Jasne warunki umowy
Następnie, zanim dojdzie do zawarcia umowy o pożyczkę, koniecznie musimy dokładnie przeczytać jej treść i to z pełnym zrozumieniem. Jeżeli coś jest dla nas niejasne, nie powinniśmy w żadnym wypadku godzić się na zawarcie umowy. W razie problemów nasze tłumaczenia o niewiedzy na nic się zdadzą. Według prawa brak wiedzy na temat tego, co się podpisuje, nie zwalnia nas z odpowiedzialności za podjęte zobowiązania.
Ważne też jest, aby nie podpisywać żadnych weksli ani innych form poręczenia, które nie są adekwatne do zaciąganej pożyczki.

I pamiętajmy przede wszystkim o tym, że w przypadku zaciągania pożyczek i kredytów nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i racjonalnego podejścia – jest to podstawa.