Reklama

Maratony Kresowe wystartowały w Białymstoku

Rozpoczął się dziewiąty sezon Międzynarodowych Maratonów Kresowych MTB. W Białymstoku wystartowało blisko sześciuset zawodników. Na głównym dystansie Kellys Maraton zwyciężyli faworyci z Litwy: Sylvija Latozaite i Sarunas Pacevicius, obydwoje reprezentujący białostocką drużynę Sprint SBR Bank Team.

Start i meta wyścigu „Wschodzący Białystok” zlokalizowane zostały w Ośrodku Sportów Wodnych na Plaży Miejskiej Dojlidy. Przy letniej pogodzie panującej w stolicy Województwa Podlaskiego było to idealne miejsce na imprezę. Ostatnie, finiszowe kilometry prowadziły po groblach wśród dojlidzkich stawów. Taka jest obiegowa nazwa, która nie oddaje rzeczywistych rozmiarów zespołu zbiorników wodnych, który ciągnie się przez kilka kilometrów. Na położonym najbliżej miasta akwenie, zlokalizowana jest plaża oraz ośrodek żeglarski, zaś na pozostałych kwitnie bogate życie roślinne i zwierzęce w „dzikiej” postaci.

Zanim mieli do pokonania ciekawą i urozmaiconą trasę. Być może z dreszczykiem emocji przekraczali historyczną, wybudowaną w 1886 r. kolej baranowicko-białostocką. Powojenny kształt granic spowodował, że obecnie ten szlak kolejowy jest praktycznie nieużywany. Białystok jest bramą do Puszczy Knyszyńskiej, więc nie mogło zabraknąć majestatycznego lasu, w którym kwitną już wiosenne kwiaty. Zawodnicy przekraczali także malownicze doliny rzek oraz urokliwe, podlaskie wioski. Na odcinku bruku w jednej z nich mogli poczuć się jak zawodowcy ścigający się w tym samym czasie na Tour of Flanders…

Podobnie jak we Flandrii, pierwszy linię mety minął samotny zawodnik. Jednak przewaga Sarunasa Paceviciusa (Sprint SBR Bank) nad rywalami była zdecydowanie większa niż Philippe Gilberta i wyniosła niemal trzy i pół minuty! Finisz z trzyosobowej grupy wygrał z kolei inny Litwin Arturas Remeika (Jokers-Santa Monica Networks). Trzecie miejsce zajął Marcin Baczek (Mistral), dla którego było to pierwsze miejsce na podium w jego startach w Maratonach Kresowych.

Dystans półmaraton liczył 33,5 km. Zwyciężył Piotr Kryński (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB) przed Piotrem Krysiewiczem i Szymonem Pomianem reprezentującymi UKS Wygoda Białystok. Różnica wieku na tym dystansie pomiędzy najmłodszym, a najstarszym zawodnikiem wynosiła 65 lat!. Najstarszym uczestnikiem był Jonas Vilunas, rocznik 1939, który na wyścig przyjechał aż z Wilna. Średnia prędkość tego zawodnika to 19,5 km/ godz.

Trasa Author Mini maratonu wynosiła 7,5 km. Nie była trudna, choć były odcinki specjalne, które wymagały umiejętności technicznych. Zwyciężył zaledwie 10-letni Ignas Kertenis (Sprint SBR Bank Team/ SM Gaja) z czasem 16:39 (średnia prędkość 27km/ godz)! W ubiegłym sezonie Ignas 14 razy stawał na podium, wygrywając klasyfikację generalną całego cyklu na dystansie Author Mini Maraton.

Najszybszą dziewczynką była Nikola Gliniecka (SKK Sokół), która przyjechała jako dziewiąty zawodnik Open! Na dystansie Author Mini Maratonu rywalizowało 10 drużyn, zwyciężyła drużyna z Sokółki SKK Sokół, której trenerem jest były kolarz zawodowy Piotr Kirpsza.

http://www.bstok.pl/up/news/3267_1.jpg http://www.bstok.pl/up/news/3267_2.jpg http://www.bstok.pl/up/news/3267_3.jpg http://www.bstok.pl/up/news/3267_4.jpg