Reklama

Ceny OC w miastach droższe niż w sąsiednich miejscowościach

Ceny OC wyraźnie wzrosły w porównaniu z poprzednimi latami. W najgorszej sytuacji znajdują się osoby w większych miastach – tam ubezpieczenie jest dużo droższe niż w sąsiednich miejscowościach. Z czego to wynika i jak obniżyć wysokość składki? Podpowiadamy…

Podwyżki cen OC były podyktowane przede wszystkim koniecznością wprowadzenia zmian na rynku ubezpieczeń. Chodziło głównie o zwiększenie kosztów operacyjnych ubezpieczycieli dotyczących likwidacji szkód oraz wypłatą odszkodowań, a także ujednolicenie standardów kalkulacji w szkodach całkowitych i częściowych. To spowodowało, że wysokość składki wzrosła nawet o 55% w porównaniu z poprzednimi latami

Dlaczego OC w miastach jest droższe niż w mniejszych miejscowościach?

Wielu kierowców z dużych miast narzeka, że muszą płacić dużo więcej niż osoby pochodzące z mniejszych miejscowości. Jeśli chcesz sprawdzić, czy faktycznie tak jest, oblicz ubezpieczenie OC samochodu. Szybko przekonasz się, że osoby mieszkające w Białymstoku zapłacą dużo więcej niż kierowcy z Sokółki.

Ubezpieczenie OC w większych miastach jest droższe w porównaniu z wysokością składki obliczaną dla mieszkańców mniejszych miejscowości – to fakt. Jest to spowodowane ryzykiem ubezpieczeniowym. Duże miasto oznacza sporą liczbę samochodów – zwiększa się zatem prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego.

Wysokość składki zależna nie tylko od miejsca zamieszkania

Trzeba mieć świadomość, że wysokość składki nie jest zależna wyłącznie od miejsca zamieszkania. Na koszt polisy wpływa wiele czynników, m.in.: wiek kierowcy, doświadczenie w prowadzeniu pojazdów (data wydania prawa jazdy), posiadane zniżki.

Może się zatem okazać, że – jako osoba mieszkająca w dużym mieście i posiadająca maksymalne zniżki – zapłacisz dużo mniej niż młody i niedoświadczony kierowca z mniejszej miejscowości. tutaj wszystko zależy od indywidualnej wyceny i związanego z Twoją osobą ryzyka ubezpieczeniowego.

Porównaj ubezpieczenie OC i nie przepłacaj

Jako że ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, należy je wykupić. Nie musisz jednak przepłacać – szczególnie, jeśli możesz zyskać co najmniej kilkaset złotych. Wystarczy, że porównasz dostępne oferty, zamiast decydować się na przypadkową polisę.

W porównywarce OC AC Rankomat.pl znajdziesz szeroki wybór renomowanych ubezpieczycieli, spośród których wybierzesz opcję odpowiadającą na Twoje finansowe oczekiwania.
Sprawdź, która firma proponuje najtańsze OC w mieście i podpisz umowę.